Kostkarka do lodu jako ważny element wyposażenia restauracji

Kostkarka do lodu jako ważny element wyposażenia restauracji

Gorące lato zachęca do spożywania z zimnych napojów. Nic tak nie ugasi pragnienia jak zimny sok czy koktajl z wrzuconymi kostkami lodu. Obecnie lód wrzuca się obowiązkowo niemal do każdego drinka. Z tego też powody kostkarki do lodu znajdują zastosowanie w restauracjach. Oszczędzają one czas i są bardzo wygodne w obsłudze. Najnowocześniejsze urządzenia posiadają doskonałe funkcje, przede wszystkim pracują one cicho i efektywnie. Już w kilka minut urządzenie może wyprodukować znaczną ilość kostek. Najczęściej czas robienia lodu waha się od około 6 do 12 minut. To urządzenie sprawdza się doskonale na potrzeby małych, średnich oraz dużych imprez. Najnowocześniejsze kostkarki wyposażone są najczęściej w podświetlany, dotykowy panel, który jest bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny.

Kostkarki do lodu – co warto o nich wiedzieć?

Wyposażenie gastronomiczne lokali w dzisiejszych czasach wymaga posiadania najnowocześniejszych sprzętów. Jednym z tych urządzeń jest oczywiście wspomniana wyżej kostkarka do lodu. Na pewno posiadanie tego urządzenia jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż kupowanie kostek w sklepach. Bardzo często w lodówkach i chłodziarko-zamrażarkach znajduje się miejsce na włożenie pojemnika do zrobienia lodu. Jednak to rozwiązanie nie za bardzo sprawdza się w restauracjach i lokalach gastronomicznych, gdyż w taki sposób powstaje niewystarczająca ilość kostek. Sam proces jest bardzo czasochłonny, a pojemniki zajmują zbyt dużo miejsca. Zdecydowanie lepiej jest wyposażyć restaurację w nowoczesny sprzęt.

Cechy charakterystyczne urządzeń

Kostkarki do lodu w najnowocześniejszych modelach posiadają doskonałe parametry. Urządzenia pokazują niski wskaźnik wody i informują, kiedy trzeba go uzupełnić. Bardzo często można wybrać wielkość kostki. Kostkarki wykonane są z wysokiej klasy komponentów i umieszczone są najczęściej na antypoślizgowych nogach. Wyglądają  elegancko i posiadają dotykowy panel led. Umożliwiają one wykonanie około 10-15 kilogramów lodu dziennie. Pozwoli to restauracji na szybkie i sprawne podawanie mocno zmrożonych drinków. Goście na pewno będą zachwyceni efektem pracy kostkarki do lodu. Urządzenia różnią się między sobą wielkością, mocą i ilością wykonywanych kostek dziennie. Łączy je jednak wspólna cecha – szybkość wykonywania lodu. Nowoczesne sprzęty charakteryzują się stosunkowo niskim poziomem emisji hałasu. Posiadają także rozkładaną konstrukcję, która umożliwia ich sprawne i dokładne mycie.

Dodaj komentarz