Patelnia elektryczna i jej zastosowanie

Patelnia elektryczna i jej zastosowanie

Innowacyjne rozwiązanie w postaci patelni elektrycznej, sprawdza się w kuchniach zbiorowego żywienia. Służy do przyrządzania produktów, które wymagają nie tylko smażenia, ale również duszenia, grillowania lub podgrzewania. Tego typu urządzenia wykonywane są ze stali nierdzewnej, co przekłada się zarówno na wieloletnie użytkowanie, jak też utrzymanie odpowiedniej higieny i czystości. Ich niewątpliwym atutem jest to, że nie wymagają dostępu do ciepła, a zainstalowany termostat, pozwala na dokonywanie obróbki termicznej w szerokim zakresie temperatur. Skutkuje to również efektownym oraz ekonomicznym wykorzystywaniem energii. Ponadto patelnia elektryczna umożliwia przygotowanie sporej ilości potraw w krótkim czasie, co w punktach gastronomicznych jest szczególnie ważne. Dodatkowo każdy model, celem usunięcia zużytego oleju, posiada specjalną konstrukcję, ułatwiającą bezpieczne i wygodne przechylanie.

Patelnia elektryczna w lokalu gastronomicznym

Tworząc swój upragniony biznes, zastanawiamy się jak połączyć funkcjonalność, eksploatację i estetykę. Urządzenia najwyższej jakości, są niezbędne w profesjonalnie działającym lokalu. W dobie świadomej konsumpcji, klienci zwracają szczególną uwagę na to, by odpowiednio przygotowane posiłki nie były zbyt kaloryczne czy niezdrowe. Dlatego warto postawić na praktyczne wyposażenie dające niezliczoną ilość zastosowań. Zaprocentuje to efektownym oraz sprawnym funkcjonowaniem baru czy restauracji.

Na rynku dostępne są patelnie, nie tylko wolnostojące, ale także z możliwością ustawienia na blacie. Dzięki temu możemy dobrać produkt, w zależności od wymagań oraz wolnej przestrzeni, którą chcemy zagospodarować. Poszczególne modele różnią się także typem, pojemnością i wielkością powierzchni roboczej. W ten sposób patelnie elektryczne, sprawdzą się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Niemniej jednak, ich wspólnymi cechami, wyróżniającymi je na tle innych urządzeń, są wysoka jakość, trwałość oraz wydajność. Wobec powyższego, stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnego sprzętu.

Środki ostrożności

Należy pamiętać, że tego typu urządzeń nie używamy do smażenia w głębokim tłuszczu. Takie działania mogą doprowadzić do samozapłonu. Nie wolno również zalewać rozgrzanej misy, zimnym strumieniem wody. Szczególnie ważne jest, aby patelnia użytkowana była wyłącznie przez osoby, które posiadają wiedzę w zakresie jej obsługi. W razie jakichkolwiek napraw należy zgłaszać się do autoryzowanego serwisu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko, polegające na tym, iż zamontowane zostaną nieoryginalne części. Powyższe wskazania są bardzo ważne, gdyż ich nie przestrzeganie, grozi poparzeniem albo porażeniem prądem elektrycznym.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii

Dodaj komentarz