Wyposażenie gastronomiczne – trudny wybór

Wyposazenie gastronomiczne – trudny wybor

Restauracje, bary szybkiej obsługi, puby, jadłodajnie – oprócz wspólnego mianownika, jakim są usługi gastronomiczne, to lokale te łączy także wyposażenie specjalistyczne. Rzeczy, bez których nie mogłyby one funkcjonować. Najczęściej też nie zostałyby odebrane przez sanepid. Każdy z właścicieli lokalu gastronomicznego staje przed trudnym wyborem wyposażenia, powinien on mieć chociażby minimalną wiedzę na temat sprzętu. W zależności od tego, jaki rodzaj lokalu będzie prowadzony, właściciel musi dobrać wyposażenie. W przypadku małej gastronomii wymogi co do jakości sprzętu  będą mniej restrykcyjne, jeśli będzie to jednak restauracja to wymagania stawiane przez urzędy są już bardziej zaostrzone. Nie chodzi tylko o to, aby spełniać określone wymagania, chodzi też o komfort pracy osób, które z danych przedmiotów będą korzystać.

Wyposażenie gastronomiczne oczywiście znajdziemy w specjalistycznych sklepach. W dzisiejszej dobie funkcje sklepów stacjonarnych przejmują sklepy internetowe. Niekiedy zdarza się, że możemy znaleźć w takim sklepie internetowym to samo urządzenie w niższej cenie. Niektórzy jednak nie są przekonani co do tego rodzaju zakupów, więc mogą się udać do sklepu stacjonarnego. Mimo wszystko sklepy internetowe mają przeważającą zaletę, są ogólnodostępne, wystarczy otworzyć komputer i już możemy robić zakupy. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli nasz lokal znajduje się w małym mieście. Sklepów z wyposażeniem gastronomicznym nie znajdziemy w miasteczkach, najczęściej zlokalizowane są w dużych miastach. Przewagą sklepu stacjonarnego nad internetowym jest to, że każdy ze sprzętów możemy dotknąć i zobaczyć na własne oczy. Jeśli chodzi o asortyment, to zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym będzie on taki sam, w zależności oczywiście w jakim miejscu robimy zakupy. Nie należy wyposażenia gastronomicznego kupować z nieznanych źródeł czy w podejrzanych miejscach. W grę wchodzi zdrowie konsumentów, a także osób korzystających z urządzeń.

Należy pamiętać, że w lokalu gastronomicznym żywi się ludzi, dlatego też urządzenia gastronomiczne powinny być jak najwyższej jakości. Powinny one być wykonane z najlepszych materiałów – np. ze stali nierdzewnej. Powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i inne dokumenty.

Pojęcie wyposażenia gastronomicznego jest bardzo szerokie. Pod to określenie można podciągnąć zarówno sztućce, naczynia lub garnki oraz zmywarki, kuchnie, lady, szafy chłodnicze. Dobrze jest zatem posiadać chociażby minimalną wiedzę na ten temat. Jeśli chodzi o ceny wyposażenia gastronomicznego to musimy się przygotować na niemały wydatek. Oczywiście uzależnione jest to od rodzaju wyposażenia i jego ilości. Jeśli prowadzimy mały lokal i nie będziemy go wyposażać od podstaw to nasz wydatek może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy, jeśli natomiast nasz lokal jest duży i wyposażamy go od podstaw musimy się przygotować na wydatek rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych.

Inspirowane: Tanake.com.pl – projekt technologiczny kuchni

Dodaj komentarz