Piec do pizzy jako główny element wyposażenia lokalu gastronomicznego

Piec do pizzy jako glowny element wyposazenia lokalu gastronomicznego

Piec do pizzy jest głównym elementem wyposażenia każdego tego typu lokalu oferującego pizze. To od wyboru odpowiedniej jakości urządzania zależy jakość przygotowywanych dań. Szeroki wybór pieców sprawia, że trudno podjąć właściwą decyzję. Duże znaczenie z pewnością ma zakres działalności, rodzaj przygotowywanych dań oraz zaplecze finansowe firmy.

Ile komór będzie w sam raz?

Ilość komór, w jaką wyposażony będzie piec, uzależniona jest od liczby klientów danej pizzerii. W sprzedaży dostępne są piece jedno, dwu, trzy, cztero lub pięciokomorowe. Jednym z najpopularniejszych rodzai sprzętu są piece dwukomorowe. Sprawdzą się w każdej średniej wielkości pizzerii. Piece jednokomorowe z uwagi na możliwość przygotowywania w nich tylko jednej pizzy nie są przeznaczone do pizzerii, a do restauracji, w których pizza jest jedynie jednym z dań oferowanych klientom.

Piece trzykomorowe lub większe sprawdzą się jako wyposażenie pizzerii posiadającej stałą i dużą liczbę klientów. Takie lokale zajmują się zwykle obsługą klientów stacjonarnie oraz oferującej dowóz swoich produktów. Duża ilość komór sprawia, że czas przygotowania pizzy jest krótszy, co z pewnością zadowoli klientów.

Piec tunelowy w wyposażeniu lokalu gastronomicznego

Piece tunelowe służą do profesjonalnego przygotowania pizzy w stylu włoskim. Stosuje się w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne, polegające na intuicyjnym doborze parametrów pieczenia. Dzięki odpowiednio dobranym rozwiązaniom piece te nie emitują ciepła na zewnątrz i gwarantują wysoką jakość otrzymywanych potraw. Zasadniczą różnicą pomiędzy piecem tunelowym a zwykłym jest sposób wkładania ciasta. W tym przypadku układane jest ono na specjalnym podajniku, który wsuwa je do wewnątrz pieca.

Wyposażenie pizzerii w piec tunelowy daje szansę na poszerzenie menu o innego rodzaju dania na ciepło. Mogą to być zapiekanki, kanapki, tosty lub potrawy mięsne. Podobnie jak w przypadku zwykłych pieców, te również mogą być wyposażone w dowolną ilość komór.

Pozostałe sprzęty kuchenne niezbędne w pizzerii
Oprócz pieca do pizzy w lokalu powinny znaleźć się także elementy, które ułatwią korzystanie z niego. Podstawowe wyposażenie pizzerii to przede wszystkim jej zaplecze. Co powinno się na nim znaleźć?

Podstawa do pieca. Umożliwiają bezpieczne i stabilne ulokowanie pieca na odpowiedniej wysokości. Podstawa może mieć prostą budowę lub być wyposażona w dodatkowe półki.

Okap. To niezbędny element wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego. Pochłania nadmiar wilgoci oraz zapachy. Okap odpowiednio dobrany do rozmiaru pomieszczenia zapewnia w nim prawidłową wentylację i zmniejsza ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Szafki ze stali nierdzewnej. Jednym z elementów pracy w gastronomii jest przechowywanie. Należy zwrócić uwagę na higienę i bezpieczeństwo przechowywanych produktów. Prawidłowe przechowywanie umożliwiają jedynie szafki wykonane ze stali nierdzewnej. Cechują się trwałością wytrzymałością, a przede wszystkim łatwością w utrzymaniu czystości.

Piec do pieczenia pizzy to tylko jeden z elementów wyposażenia pizzerii. Aby całość funkcjonowała prawidłowo, niezbędny jest właściwy wybór tego urządzania oraz elementów dodatkowych. Tylko współgrające ze sobą sprzęty sprawią, że praca nabierze odpowiedniego tempa a powstałe dania oczekiwanego smaku.

Dodaj komentarz