Podstawowe wyposażenie pizzerii

Podstawowe wyposazenie pizzerii

Pizza jest daniem, które od wielu lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością, dlatego nie dziwi fakt, iż liczba lokali serwujących włoski placek stale rośnie. Co obowiązkowo powinno znaleźć się w profesjonalnej pizzerii? 

Podstawowe wyposażenie pizzerii

Aby ciasto do pizzy było chrupiące i dobrze upieczone, niezbędna jest bardzo wysoka temperatura. Dlatego profesjonalny piec do pizzy jest absolutnie podstawowym elementem wyposażenia każdej pizzerii. Umożliwia on pieczenie w temperaturze 400-500°C, a więc w idealnych warunkach dla pizzy. Bardzo ważną kwestią jest także moc urządzenia. Profesjonalny piec do pizzy powinien posiadać dużą moc, która pozwoli osiągnąć wysoką temperaturę pieczenia w bardzo krótkim czasie. Kolejną ważną kwestią jest wielkość oraz wydajność urządzenia. Optymalnym rozwiązaniem jest piec dwukomorowy, który może zmieścić nawet 10-12 średniej wielkości placków. Ceny profesjonalnego pieca do pizzy są bardzo zróżnicowane, ale ich średni koszt wynosi ok. 6-7 tysięcy złotych. 

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia gastronomii tego typu jest stół do pizzy, na którym można wygodnie przygotować ciasto i przechowywać je do czasu, aż trafi do pieca. Stół do pizzy zazwyczaj jest wyposażony w dwu- lub trzydrzwiową komorę, granitowy blat oraz nadstawkę. Specjalna komora chłodnicza zapewnia odpowiednie warunki dla ciasta, a w praktycznej nadstawce chłodniczej można wygodnie umieścić dodatki do pizzy i korzystać z nich w razie potrzeby. 

Przydatne akcesoria do pizzy 

Oprócz obowiązkowego wyposażenia, pizzeria może też zaopatrzyć się w zestaw praktycznych akcesoriów, które znacząco ułatwią i przyspieszą pracę. Wśród nich warto wymienić elementy, takie jak specjalne talerze do pizzy, łopaty do wyciągania pizzy z pieca, noże do krojenia oraz torby termiczne, umożliwiające rozwożenie zamówień telefonicznych. Akcesoria do pizzy nie są niezbędne, ale mogą mieć korzystny wpływ na szybkość realizacji zamówień oraz jakość i wygląd serwowanych dań.

Czy prowadzenie pizzerii nadal się opłaca? 

Polacy coraz chętniej jadają poza domem, wiele rodzin odwiedza pizzerię co najmniej raz w miesiącu. Ale czy stworzenie własnego lokalu oferującego włoski przysmak jest zatem dobrym pomysłem? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak lokalizacja, menu, lokalna konkurencja oraz jakość obsługi i serwowanych dań. W każdym przypadku podstawą sukcesu gastronomii jest jednak odpowiednie wyposażenie pizzerii.

Dodaj komentarz